Legjionarët

Nëse fiton në finalen e Kievit, Kroos bëhet legjendë e futbollit gjerman

Toni Kroos mund të bëhet një legjendë! Më 26 maj në Kiev, “ylli” i Gjermanisë do të synojë trofeun e katërt të Champions League në karrierën e tij.

Një Champions League, Kroos e fitoi me Bayern Munchen dhe dy të tjerë me Real Madrid.


Nëse fiton edhe finalen kundër Liverpool, Kroos do të koleksiononte 4 trofe të Champions League (tre radhazi me Realin), duke kaluar ikonat e Bayern Munchen: Beckenbauer, Müller dhe Hoeness (tri herë kampionë Europe për klube 1974/75/76).

Vetëm 28 vjeç, Kroos është tashmë një prej lojtarëve më të suksesshëm gjermanë të të gjitha kohërave.

Lojtarët Gjermanë me më shumë trofe të Champions League

Toni Kroos                       3

Franz Roth                       3

Georg Schwarzenbeck   3

Gerd Müller                     3

Franz Beckenbauer        3

Sepp Maier                       3

Uli Hoeneß                        3

Hans-Josef Kapellmann  3

Horst Blankenburg          3

Bodo Illgner                      2

Bernd Förster                    2

Karl-Heinz Rummenigge 2

Klaus Wunder                     2

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close