Bayern MunichBundesligaLajmeTop Lajme

Turqia shpall gatishmëri luftarake me Greqinë, Erdogan: Shtet i mbaruar!

Situata mes Turqisë dhe Greqisë është acaruar pasi kjo e fundit ka vendosur lirimin dhe mbrojtjen e 8 oficervë turq të cilët morën pjesë në puçin që u organizua kundër Erdoganit.

Turqia ka shpallur gatishmëri luftarake provokuese ndaj Greqisë duke kërcënuar vazhdimisht në Egje dhe duke bërë deklarata të shumta.

Ndërkohë, ushtria turke ka shpallur 24-orë gatishmëri ushtarake me kontroll ajror e detar te Egjeut kundër provokimeve greke.

Ditën e sotme Erdogan ka vijuar akuzat kundër Greqisë duke e quajtur atë një vend “të mbaruar”.

Ai tha:

Fqinji ynë Greqia ka falimentuar, ka përfunduar, por ata agjencitë e vlerësimit të kreditit kanë ngritur katërfish vlerën e saj. Këta njerëz janë zhytur, janë shembur, a jeni në gjendje t’i shpëtoni ata duke rritur vlerësimin e tyre? Shikoni në rrugët e tyre dhe shikoni se si janë të tmerrshme .“

Presidenti turk përdori gjendjen e rrugëve të shkatërruara në Greqi si një shembull për të mbështetur pretendimet e tij.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close